Spotkanie z pisarką - Szkoła Podstawowa w Stradomi Wierzchniej

Idź do spisu treści

Menu główne:

Spotkanie z pisarką

Wydarzenia 2017/2018

Dnia 14.03.2018r. odbyło się spotkanie z niemiecką pisarką p. Bettiną Harnischfeger, która od 25 lat mieszka w Praczach koło Milicza. Pani Bettina od wielu lat jest zaprzyjaźniona z naszą szkołą. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy V, VI oraz VII. Na spotkanie przybyli także zaproszeni uczniowie z klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Drołtowicach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sycowie wraz ze swoimi opiekunami p. Krystyną Korczyńską i p. Moniką Gorządek.
Podczas spotkania pisarka p. Bettina odczytała dwie historie ze swojej najnowszej książki pt. "Ich und Abraham - Ja i Abraham", w których nawiązała do przeżyć ze swojego dzieciństwa. Historie odczytywane były fragmentami w języku polskim oraz niemieckim. W odczytywaniu historii szczególnie aktywnie uczestniczył Miłosz Smorawski z klasy VI.
Następnie pisarka pokazała uczniom rodzinne fotografie i opowiedziała fascynującą historię swojej rodziny, nawiązując w szczególności do swojego ojca Axela Sommera, który do 1945 r. był pastorem w Sułowie koło Milicza i działał w Kościele Wyznającym, który walczył przeciwko reżimowi nazistowskiemu.
Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy odśpiewali niemiecką piosenkę studencką pt. "Die Gedanken sind frei", która przypomniała nam wszystkim o tym, że myśli człowieka są niezależne, wolne i że każdy z nas ma prawo do wyrażania własnego zdania.
Spotkanie było również dobrą okazją do przekonania się, jak biegle i płynnie można nauczyć się języka obcego, czego dowodem jest p. Bettina, która świetnie włada językiem polskim.
Serdecznie dziękujemy p. Bettinie za przybycie do naszej szkoły i cieszymy się już na rewizytę, którą zaplanowaliśmy w maju, kiedy udamy się do Praczy. Mam nadzieję, że to spotkanie utwierdziło nas wszystkich jeszcze bardziej w przekonaniu, że wartość człowieka nie zależy od jego narodowości, wyznania czy koloru skóry.

Michał Kaschytza


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego